سلامت مو, مراقبت از مو

کاشت ریش و سبیل + آنچه لازم است درباره آن بدانید!

کاشت ریش

اگر می توانید یک ارائه دهنده واجد شرایط برای کاشت ریش را پیدا کنید، حداقل ارزش این را دارد که بررسی کنید که کاشت ریش می تواند برای شما موثر باشد یا خیر؟! روش کاشت ریش مانند هر روش پزشکی، 100 درصد تضمین نمی کند که از نتایج راضی باشید، هم چنین زخم های پیوند، همیشه یک خطر است. در ادامه برای بررسی نحوه و مراقبت های پس از کاشت با ما همراه باشید.

کاشت ریش چیست؟

کاشت ریش به این صورت است که فولیکول های مو را از قسمت پشت سر گرفته و به خط فک و چانه که می خواهید ریش شما رشد کند، پیوند می زنند.

کاشت ریش

تفاوت دو روش FUE و FUT در کاشت ریش

در هر دو روش (FUE و FUT) از قسمت پشت سر، معمولاً هم تراز با گوش های شما یا کمی پایین تر 2000 تا 5000 پیوند فولیکول مو گرفته می شود و آن ها در صورت کاشته می شوند.

1- استخراج واحد فولیکولی (FUE)

این روش با برداشت واحدهای فولیکولی کامل و به صورت یک به یک از ناحیه پشت سر انجام می شوند. FUE زخم های کوچک و اغلب غیر قابل توجهی ایجاد می کند و کمتر دردناک است که غالباً رشد مو زخم را می پوشاند. به همین دلیل از این روش بیشتر استفاده می شود.

2- استخراج واحد فولیکولار (FUT)

برای این روش، جراح یک نوار کوچک از بافت پشت سر را برش می دهد و فولیکول های مو را از آن بافت خارج می کند. واحد فولیکولی یک گروه کوچک از چندین فولیکول مو است. این روش در پشت سر یک زخم مفصل ایجاد می کند.

نکته: ایجاد زخم در ناحیه اهدا کننده طبیعی است. اما، اگر بعد از چند هفته پوسته پوسته، قرمزی، تورم یا تحریک ادامه یافت، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

دلایل ریزش مو

برخی از دلایل عمده ریزش مو به دلیل موارد زیر می باشد:

روش کاشت ریش چگونه است؟

در این جا مروری بر مراحل مربوط به کاشت ریش می پردازیم:

برداشت

چه FUE یا FUT را انتخاب کرده باشید، اولین قدم جراح تراشیدن ناحیه ای است که در سر شما برداشت می شود. این امر نمای واضح تری از پیازهای مو به آن ها می دهد. قبل از شروع برداشت، بی حسی موضعی به شما تزریق می شود، بنابراین برداشت یا کاشت را احساس نخواهید کرد.

کاشت

پس از برداشتن فولیکول ها از سر شما، جراح یک بی حس کننده موضعی را در ناحیه صورت شما که کاشت ها قرار داده می شوند، تزریق می کند. سپس، جراح هر فولیکول را در پوست صورت شما کاشته و ریش جدید شما را همان طور که شما و دکتر قبل از جراحی توافق کرده اید، شکل می دهد.

بهبود

برای بهبودی از عمل جراحی کاشت ریش به 1 روز زمان نیاز دارید. ممکن است پوسته های ریزی در اطراف هر فولیکول موی تازه کاشته شده ایجاد شود، اما باید طی چند روز بر طرف شوند. بعد از حدود 1 هفته تا 10 روز، شما باید بتوانید اصلاح طبیعی و اصلاح ریش جدید خود را شروع کنید.

نکته: ممکن است موهای ریش جدید شما بعد از 2 یا 3 هفته از بین برود. این طبیعی است و باید صبر کنید تا موهای جدید رشد کنند و جای آن ها را بگیرند.

چه کسی کاندید مناسبی برای کاشت ریش است؟

 • مردانی که به طور کلی از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار باشند.
 • پشت سر شما معمولاً دیرتر از سایر قسمت ها کچل می شوند، از آن جا که فولیکول های مو از پشت سر شما برداشت می شوند، مهم است که شما در این قسمت فولیکول های موی سالم داشته باشید.
 • اگر فولیکول های مو به اندازه کافی برای برداشت وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است درمان های جایگزین را توصیه کند.
چه کسی کاندید مناسبی برای کاشت ریش است؟

آیا کاشت ریش موفقیت آمیز است؟

همان طور که می توانید در کاشت مو، موهای خود را به قسمت بالای سر خود پیوند بزنید و عقب رفتن خط مو را برطرف کنید، در صورت عدم همکاری فولیکول های موی صورت، می توانید کاشت ریش را نیز امتحان کنید. اما این را در نظر بگیرید که کاشت ریش مانند هر روش پزشکی دیگر، نتیجه را 100 درصد تضمین نمی کند.

کدام روش کاشت ریش مناسب تر است؟

صرف نظر از نوع روش ( FUE و FUT ) انجام شده، طی 3 یا 4 ماه، فولیکول های مو پیوند شده باید در محل خود رشد کنند. در حالی که هر دو FUE و FUT می توانند ریش هایی با ظاهر طبیعی تولید کنند، بنابراین اگر هدف شما ریش ضخیم تر است، روش FUT را در نظر بگیرید.

هشدار: هر روشی (جراحی، استفاده از داروهای موضعی و مکمل ها ) را که انتخاب می کنید، ابتدا با پزشک در مورد خطرات و مزایای آن مشورت کنید.

دستورالعمل های مراقبت در منزل

پس از کاشت ممکن است پزشک به شما دستورالعمل های مراقبت در منزل را بدهد. این موارد ممکن است شامل استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای پوست سر و صورت و هم چنین عدم انجام برخی فعالیت ها باشد.

بیشتر بدانید: شوره ریش چیست؟ علت و راه های درمان آن

برخی از فعالیت هایی که باید حداقل در چند روز اول پس از کاشت ریش، از آن ها اجتناب کنید، عبارت اند از:

 1. عدم انجام فعالیت های ورزشی مانند: شنا
 2. عدم قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 3. سیگار کشیدن ممنوع
 4. استفاده از سونا یا وان آب گرم ممنوع
 5. فعالیت بدنی شدید، به ویژه هر چیزی که باعث تعریق شود، ممنوع است.
 6. لمس، مالش یا خراشیدن مناطق کاشت ریش ممنوع می باشد.

پوست شما بعد از کاشت ریش حساس و خارش دار خواهد بود، ممکن است برای جلوگیری از تحریک و عفونت به شما توصیه شود که صورت خود را برای چند روز شست و شو ندهید یا سعی کنید حد اقل به آن دست نزنید و از مالش پوست خودداری کنید.

عوارض جانبی بالقوه

صورت و پوست سر شما ممکن است عوارض جانبی زیر را نیز تجربه کند:

 • تورم و عفونت
 • ایجاد زخم
 • از دست دادن احساس
 • پوسته های موقت یا پوسته پوسته شدن

هزینه کاشت ریش چقدر است؟

پزشک باید پوست سر و صورت شما را معاینه کند تا مشخص شود که آیا شما کاندیدای خوبی برای کاشت ریش، هستید یا خیر؟ ممکن است لازم باشد برای ویزیت و مشاوره نیز هزینه پرداخت کنید. هنگام تعیین وقت، حتماً از هزینه آن بپرسید.

از آن جا که پیوند ریش یک عمل زیبایی است، تحت پوشش بیمه نیست. برخی از پزشکان به شما اجازه پرداخت اقساطی می دهند، بنابراین در مورد گزینه های تأمین مالی حتماً سوال کنید.

چگونه یک ارائه دهنده واجد شرایط را پیدا کنیم؟

با توجه به خطرات ناشی از عوارض و ایجاد زخم، سعی نکنید با مراجعه به یک جراح کم تجربه و بدون گواهی نامه یا ارزان قیمت، کاشت ریش را انجام دهید. زیرا ممکن است در نهایت با فولیکول های موی ملتهب مواجه شوید.

نکته: صدور گواهینامه به این معنی است که پزشک تعداد قابل توجهی از ساعات تمرین و یادگیری کار را ثبت کرده است.

در طول بازدید مشاوره، سوالاتی که باید بپرسید عبارت اند از:

 1. آیا آن ها توسط هیئت جراحان ترمیم مو تأیید شده اند یا خیر؟
 2. آیا پیوند ریش یکی از تخصص های شماست؟
 3. چند سال است که شما این مراحل را انجام می دهید، چند روش را انجام داده اید؟
 4. آیا شما هم جراحی FUE و هم FUT انجام می دهید؟ تجربه شما در هر روش چقدر است؟
 5. توصیفات شخصی همیشه مفید است. اگر کسی را می شناسید که با پزشک خاصی کار کرده باشد، از تجربه و نتایج وی سوال کنید.

چه روش هایی برای تقویت ریش وجود دارد؟

اگر پیوند ریش بسیار تهاجمی و گران قیمت به نظر می رسد، گزینه های دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

پر پشت شدن ریش

ماینوکسیدیل (روگاین)

ماینوکسیدیل (روگاین) یک روش درمانی، برای ریزش مو در پوست سر است. ممکن است در تحریک رشد مو در صورت (ریش وسبیل) نیز موثر باشد. ماینوکسیدیل موضعی در انواع مایع و کف فروخته می شود.

درباره ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در اصل به عنوان دارویی برای کاهش فشار ایجاد شده است. یک عارضه جانبی شناخته شده در استفاده از ماینوکسیدیل، می تواند کاهش فشار خون باشد. بنابراین اگر بیماری قلبی دارید یا از داروهای دیگر برای فشار خون استفاده می کنید. درباره استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

مکمل

محصولات دیگری که ممکن است رشد موهای صورت (ریش) را تقویت کنند، شامل مکمل های حاوی ویتامین (B) بیوتین است که به رشد موهای سالم کمک می کند.

بیشتر بخوانید: پر پشت شدن ریش و سبیل به روش های طبیعی و سریع

عوامل موثر در تقویت و رشد مو

برخی از رفتارهای سبک زندگی که ممکن است به شما کمک کند، سرعت رشد ریشه مو را تسریع کنید، عبارت اند از:

 1. ورزش: ورزش برای بهبود گردش خون موثر بوده و به نوبه خود از سلامت فولیکول مو پشتیبانی می کند.
 2. انتخاب رژیم غذایی: انتخاب یک رژیم غذایی سالم و غنی از پروتئین هایی مانند: روی، آهن، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات مملو از ویتامین های A ،B ،C ،D و E داشته باشید.
 3. ژنتیک: رشد مو تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود.
 4. جراحی: کاشت ریش یکی از راه های کمک به شما برای پر کردن جاهای خالی ریش و یا کمک به شما برای ایجاد ریشی که قبلاً رشد نمی کرد، می باشد. این یک روش تهاجمی و گران قیمت است، اما اثرات آن طولانی مدت است.

منبع: www.healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.