سلامت پوست, مراقبت از پوست

چگونه از میخچه های ایجاد شده در پا خلاص شویم؟

میخچه پا

میخچه های پا لایه های سخت شده پوست هستند که از واکنش پوست به اصطکاک و فشار ایجاد می شوند. در صورت مشاهده علائم زیر در نوک انگشتان و کناره های انگشتان پا، ممکن است دچار میخچه پا شوید:

 • لکه های خشن، سخت و زرد رنگ ناشی شده از پوست ناصاف یا ناهموار
 • پوستی که به لمس حساس شده است
 • درد هنگام پوشیدن کفش

میخچه های پا را می توان با خیال راحت درمان کرد و حتی می توانید از ایجاد آن ها در آینده جلوگیری کنید. برای یادگیری نکاتی در مورد چگونگی مدیریت میخچه های موجود و به حداقل رساندن شانس ابتلا به موارد جدید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

میخچه پا در کجا پدید می آید؟

میخچه می تواند در مکان های مختلفی روی پای شما ایجاد شود، مانند:

 • زیر ناخن انگشت پا
 • بین انگشتان پا
 • در کناره های پا
 • در قسمت پایین پا

چه عواملی باعث ایجاد میخچه پا می شوند؟

پوشیدن کفشی که روی پای شما خیلی محکم است، ممکن است باعث ایجاد میخچه شود. اگر به مدت طولانی بایستید یا راه بروید، وزن بدن و اصطکاک مداوم می تواند باعث ایجاد میخچه های دردناک شود. با افزایش فشار و اصطکاک پا ها با کفش یا زمین، امکان ایجاد آن ها بیشتر می شود. کفش ها در ایجاد میخچه تاثیر بسیاری دارند.

چگونه می توانید میخچه را درمان کنید؟

درمان میخچه پا

اگر مطمئن هستید که میخچه دارید، می توانید یکی از این روش ها را برای مدیریت آن در خانه امتحان کنید. همچنین باید از شر هر کفشی که خیلی کوچک است و سایر کفش های نامناسب خلاص شوید.

درآوردن میخچه ها

ممکن است بتوان بعضی میخچه ها را برداشت. از این مراحل استفاده کنید:

 1. پا ها را در وان گرم، با نمک های مخصوص این کار خیس کنید.
 2. بعد از خیساندن، پا ها را با حوله تمیز خشک کرده و با لوسیون مرطوب کننده یا کره کاکائو مرطوب کنید.
 3. این روند را روزانه ادامه دهید تا میخچه شما نرم شود.
 4. بعد از نرم شدن و دردناک نبودن آن، سعی کنید به آرامی میخچه را با سنگ پا مالش دهید.
 5. اگر میخچه بین انگشتان شما قرار دارد، از یک سوهان ناخن، برای مالش آن ها استفاده کنید.
 6. این مراحل را تکرار کنید تا میخچه شما ناپدید شود. ممکن است چند هفته طول بکشد.

از روغن کرچک و پد های مخصوص میخچه استفاده کنید

اگر ترجیح می دهید میخچه خود را جداسازی نکنید، روش های دیگری وجود دارد. می توانید روزانه پا های خود را همانطور که در بالا توضیح داده شد خیس کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. پاها را خشک کرده و روغن کرچک بزنید. این یک روغن گیاهی است که می توانید آن را از داروخانه نزدیک خود خریداری کنید.
 2. بعد از مرطوب سازی میخچه با روغن کرچک، از آن با یک پد مخصوص میخچه که می توانید در داروخانه پیدا کنید، محافظت کنید. پد میخچه به کاهش فشار آن منطقه کمک می کند تا میخچه بهبود یابد.
 3. پس از استفاده حتماً از جوراب هایی که خیلی تنگ نباشند و برایتان زیاد مهم نیستند، استفاده کنید زیرا روغن کرچک می تواند لک هایی روی جوراب شما بر جای بگذارد. بهبود میخچه ممکن است چندین هفته طول بکشد.

استفاده از دارو های بدون نسخه

اگر ترجیح می دهید یک روش سریع تر برای خلاص شدن از شر میخچه خود انتخاب کنید، دارو های بدون نسخه نیز در دسترس هستند و همچنین ایمن و موثر در نظر گرفته می شوند.

شما می توانید پدهای مخصوص میخچه حاوی سالیسیلیک اسید را برای روتین مراقبت از پا، از داروخانه خریداری کنید و آن ها را روی میخچه های خود بمالید. با دنبال کردن دستورالعمل های ارائه شده، می بینید که میخچه های شما ظرف دو هفته از بین می روند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

مراجعه به پزشک برای درمان میخچه پا

اگر درمان های خانگی موثر نیستند به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص غدد ارجاع دهد. پزشک متخصص پا، پزشکی است که در زمینه های پا تخصص دارد.

برای درمان میخچه ممکن است لایه های پوست سفت شده را تراشیده یا برش دهند. این به حذف میخچه شما کمک می کند. بسته به اندازه میخچه ممکن است چند جلسه ملاقات با پزشک طول بکشد تا به نتیجه مطلوبی برسید.

چگونه می توانید از بروز میخچه پا جلوگیری کنید؟

بهترین راه جلوگیری از تشکیل یا بازگشت میخچه این است که حتما کفش راحتی بپوشید که مناسب پاهایتان باشد. انگشتان پا باید بتوانند به راحتی در کفش حرکت کنند. اگر کفش شما راحت نیست، جوراب هایی را بپوشید که قسمت روی انگشتان پا، ضخیم است.

همچنین می توانید قسمت های بالای انگشتان پا و کناره های پای خود را با باند های توری که از بروز میخچه جلوگیری می کنند، بپوشانید. سرانجام ناخن های پای خود را مرتب کوتاه کنید، زیرا ناخن های بلند می توانند انگشتان شما را در وضعیت غیر طبیعی قرار دهند.

نتیجه گیری

میخچه یک شبه ناپدید نمی شود، اما در کمتر از دو هفته با درمان می توانید از نظر ظاهری آن را بهبود بخشید. ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا کاملا از بین بروند. اگر به طور منظم در پاهای شما میخچه ایجاد می شود، به دنبال کفش های راحت تر باشید.

پا می تواند با گذشت زمان تغییر اندازه دهد و اندازه کفش می تواند در برند های مختلف، متفاوت باشد. ممکن است لازم باشد سایز بزرگ تر را انتخاب کنید یا کفش هایی بخرید که برای پا های باز تر ساخته شده اند. یک فروشنده در فروشگاه کفش می تواند پاهای شما را اندازه بگیرد و به شما در یافتن کفش های مناسب کمک کند.

منبع: healthline.com

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.