سلامت پوست, مراقبت از پوست

خواص روغن آرگان برای سلامت پوست چیست؟

خواص روغن آرگان

روغن آرگان از هسته هایی که در درختان آرگان بومی مراکش رشد می کنند تهیه می شود. این روغن اغلب به عنوان روغن خالص فروخته می شود، که می تواند مستقیماً به صورت موضعی (مستقیماً بر روی پوست) استفاده شود و یا به منظور ارائه چندین مزیت سلامتی مورد استفاده قرار گیرد. این ماده به شکل کپسول است که باید از طریق دهان مصرف شود. همچنین معمولاً با تعدادی از محصولات آرایشی مانند شامپو، صابون و نرم کننده ترکیب می شود. در ادامه خواص روغن آرگان را به طور کامل برای شما بیلان می کنیم.

روغن آرگان به طور سنتی هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی برای بهبود سلامت پوست، مو و ناخن ها استفاده می شود. این شامل تعدادی از خواص مفید و ویتامین های مختلف است که یک ترکیب قدرتمند برای تقویت سلامت پوست را تشکیل می دهند.

خواص روغن آرگان برای پوست

1) از آسیب آفتاب محافظت می کند

زنان مراكشی مدتهاست كه از روغن آرگان برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب استفاده می كنند، این عمل توسط یك منبع معتبر در سال 2013 گزارش شد.

این مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی موجود در روغن آرگان به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال آزاد ناشی از خورشید کمک می کند. در نتیجه از سوختگی و افزایش فشار خون جلوگیری می شود. در دراز مدت، حتی ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان پوست، از جمله ملانوما کمک کند.

شما می توانید مکمل های روغن آرگان را به صورت خوراکی مصرف کنید یا روغن را به دلیل این فواید، به صورت موضعی روی پوست خود بمالید.

2) پوست را مرطوب می کند

روغن آرگان شاید بیشتر به عنوان یک ماده مرطوب کننده مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل است که اغلب در لوسیون ها، صابون ها و نرم کننده های مو یافت می شود. برای اثر مرطوب کننده می توان از آن به صورت موضعی یا خوراکی با مکمل های روزانه استفاده کرد که به دلیل وجود ویتامین E فراوان آن، یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که می تواند به بهبود احتباس آب در پوست کمک کند.

بهترین خواص روغن آرگان

3) تعدادی از شرایط پوستی را درمان می کند

روغن آرگان حاوی تعداد زیادی خواص درمانی از جمله خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. هر دو به کاهش علائم برای تعدادی از شرایط التهابی مختلف پوستی مانند پسوریازیس و روزاسه کمک می کنند. برای بهترین نتیجه، روغن آرگان خالص را مستقیماً بر روی لکه های پوستی مبتلا به پسوریازیس بمالید.

4) آکنه را درمان می کند

آکنه هورمونی اغلب نتیجه بیش از حد سبوم است. روغن آرگان دارای اثرات ضد سبوم است که می تواند مقادیر سبوم بر روی پوست را تنظیم کند و می تواند به درمان چندین نوع مختلف آکنه کمک کند و چهره ای لطیف تر و آرام تر ایجاد کند.

حداقل دو بار در روز روغن آرگان یا کرم های حاوی روغن آرگان، به طور مستقیم روی پوست خود بمالید. شما باید بعد از چهار هفته نتایج را ببینید.

5) عفونت های پوستی را بهبود می بخشد

یکی از کاربردهای سنتی روغن آرگان برای درمان عفونت های پوستی است. روغن آرگان هر دو خاصیت ضد باکتریایی و قارچی را دارد و این توانایی را برای کمک به درمان و جلوگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی پوست فراهم می کند.

حداقل دو بار در روز روغن آرگان را در منطقه آسیب دیده بمالید.

6) زخم را بهبود می بخشد

آنتی اکسیدان ها به وضوح یک نیروی قدرتمند هستند. از ترکیب قوی آنتی اکسیدان ها و ویتامین E موجود در روغن آرگان می توان برای کمک به زخم ها و بریدگی ها و بهبود سریعتر استفاده کرد. می توانید مکمل های روغن آرگان را به طور مرتب مصرف کنید تا این فواید را در کل بدن تجربه کنید.

7) درماتیت آتوپیک را تسکین می دهد

درماتیت آتوپیک یک بیماری پوستی شایع با علائمی مانند خارش پوست و قرمزی است. تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن آرگان به صورت موضعی در منطقه آسیب دیده می تواند به درمان علائم کمک کند. ویتامین E و خاصیت التهابی طبیعی موجود در روغن آرگان هر دو می توانند منجر به این اثر تسکین دهنده شوند.

یک مطالعه مورد اعتماد به منظور درمان بیماران درماتیت دارونما یا ویتامین E خوراکی، که در روغن آرگان فراوان است، انجام شد. محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که ویتامین E دریافت کرده اند، علائم آن ها کاهش داشته است.

8) دارای اثرات ضد پیری است

یکی دیگر از خواص روغن آرگان خاصیت ضد پیری آن است. روغن آرگان از گذشته به عنوان درمانی برای مقابله با پیری مورد استفاده قرار گرفته است. یک مطالعه جدید با شرکت کنندگان در دوران یائسگی با منبع معتبر توانست از این ادعا حمایت کند. محققان دریافتند که ترکیبی از روغن آرگان خوراکی و آرایشی منجر به افزایش قابل توجهی در خاصیت ارتجاعی پوست می شود و یک درمان ضد پیری است.

شما می توانید با استفاده از روغن آرگان به طور مستقیم بر روی پوست، مصرف مکمل خوراکی به طور مرتب یا هر دو آن ها این فواید را بدست آورید.

10) کشش پوست را پیشگیری و کاهش می دهد

علائم کشش به ویژه در دوران بارداری رایج است و هرکسی آنها را تجربه کرده است. یک منبع مطالعات معتبر در سال 2016 نشان داد که یک کرم محلول در چربی حاوی روغن آرگان خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. این امر به جلوگیری و درمان زود هنگام علائم کشش کمک می کند. حداقل دو بار در روز روغن آرگان را مستقیماً در منطقه آسیب دیده بمالید.

خواص روغن آرگان برای پوست

عوارض جانبی و خطرات

روغن آرگان معمولاً برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال، برخی از افراد ممکن است در نتیجه استفاده از آن عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

در صورت استفاده موضعی، روغن آرگان ممکن است پوست را تحریک کند و می تواند باعث ایجاد بثورات یا آکنه شود. حتی اگر روغن آرگان از میوه به دست آید، ممکن است افراد با چنین آلرژی هایی را تشدید کند. برای جلوگیری از این امر، باید روغن آرگان را روی یک پوست به راحتی پنهان آزمایش کنید تا مطمئن شوید که پوست شما را تحریک نمی کند.

هنگام خوراکی، روغن آرگان ممکن است باعث ناراحتی گوارشی از جمله حالت تهوع، گاز یا اسهال شود. همچنین ممکن است باعث از بین رفتن اشتها یا نفخ شود و برخی از افراد ممکن است واکنش پوستی مانند بثورات یا برآمدگی آکنه را تجربه کنند.

در موارد بسیار نادر ، افراد ممکن است عوارض جانبی شدیدتری را در مکمل خوراکی روغن آرگان تجربه کنند. این موارد شامل سردرگمی، مشکل در خواب، ضعف عمومی، ناراحتی بیش از حد، افسردگی و اضطراب است. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله مصرف روغن آرگان را قطع کنید.

استفاده از برخی روغن های خوراکی به صورت موضعی یا خوراکی می باشد روغن آرگان برای استفاده بیشتر افراد بی خطر است. این گیاه به لطف چندین خاصیت درمانی و ویتامین هایی که در آن وجود دارد دارای مزایای قدرتمندی برای پوست است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.