مراقبت از پوست

علت افتادگی پوست و راه های جلوگیری از آن

افتادگی پوست

اگر ساعت ها در باشگاه به دنبال کاهش وزن بوده اید، احتمالاً می دانید که افتادگی پوست می تواند یک عارضه جانبی بسیار شایع باشد. پوست افتاده، هم در صورت و هم در بدن، اغلب با کاهش چربی همراه است.

زوال یا کاهش کلاژن و الاستین در درم یکی دیگر از دلایل افتادگی پوست است.

در حالی که هرکسی می تواند پوستی شل پیدا کند، اما به احتمال زیاد با افزایش سن این امر به طور طبیعی در افراد رخ می دهد. افرادی که مقادیر قابل توجهی وزن از دست داده اند نیز مستعدتر هستند. برخی شرایط پزشکی نیز ممکن است دلیل این اتفاق باشند.

آویزان شدن پوست می تواند را می توان با برخی از درمان های خانگی به تاخیر انداخت و نیازی به جراحی و یا تزریق نمی باشد.

علت افتادگی پوست چیست؟

پوست سفت و محکم می تواند کشیده شود و به راحتی دوباره در محل خود قرار گیرد. وقتی پوست این توانایی را از دست می دهد، شروع به آویزان شدن می کند. شلی پوست تقریباً در هر نقطه از بدن ممکن است اتفاق بیفتد. مناطقی که ممکن است در آن شاهد افتادگی پوست باشید عبارتند از:

🔸 پلکها
🔸غبغب
🔸 چانه
🔸 گلو
🔸 بازوها
🔸 شکم

دلایل مختلفی می توانند باعث ایجاد این اتفاق شوند، مانند:

افتادگی پوست غبغب

افزایش سن

با افزایش سن، پوست دو پروتئین مهم تولید شده در درم – الاستین و کلاژن را از دست می رود.

همانطور که از نام آن مشخص است، الاستین به پوست قابلیت ارتجاعی می دهد. این ماده پوستی سفت و محکم را قادر می سازد تا هنگام کشیده شدن دوباره به عقب برگردد.

کلاژن توسط فیبروبلاست تولید می شود. وقتی پوست محکم است، باید از کلاژن تشکر کرد. کلاژن از الیاف محکم ساخته و تشکیل شده است، که به پوست کمک می کند ساختار و استحکام خود را حفظ کند.

با افزایش سن افراد، میزان تولید الاستین و کلاژن کاهش می یابد. این دو پروتئین همچنین می توانند با گذشت زمان توسط عوامل خارجی خراب شوند، مانند:

 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش
 • آلاینده های موجود در محیط، از جمله دود سیگار
 • برخی از عوامل سبک زندگی، مانند تغذیه نامناسب و نوشیدن الکل بیش از حد

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و عدم مراقبت از پوست یا سلامتی می تواند روند پیری پوست را تسریع کند. این می تواند باعث شود پوست شما در سنین پایین دچار افتادگی و چین و چروک شود.

کاهش وزن

حمل وزن اضافی برای مدت زمان طولانی می تواند به الیاف کلاژن و الاستین پوست آسیب برساند. این باعث می شود که پوست شما در هنگام کاهش وزن دچار مشکل شود. اگر مقدار قابل توجهی از وزن 10 کیلو یا بیشتر از دست دهید، ممکن است مقدار قابل توجهی از پوست افتاده شود.

آویزان شدن پوست به احتمال زیاد در هنگام کاهش وزن سریع اتفاق می افتد، مانند بعد از جراحی چاقی. در برخی موارد، این روش های کاهش وزن ممکن است منجر به افتادگی پوست در بدن شود.

از آنجا که پوست جوان تر با سرعت بیشتری برمی گردد، سن شما در هنگام کاهش وزن نیز می تواند در افتادگی پوست تان نقش داشته باشد.

درمان ترک های پوستی بر اثر چاقی و لاغری

بارداری

به دست آوردن درجه ای از افتادگی و شل شدن پوست پس از بارداری معمول است. در زنانی که چند قلو مانند دوقلو یا سه قلو حمل می کنند، ممکن است افتادگی پوست در اطراف شکم نسبت به حاملان یک نوزاد بیشتر باشد. سن مادر نیز ممکن است نقش داشته باشد.

نحوه از بین بردن و رفع کامل ترک های پوستی ناشی از دوران حاملگی

بیماری

چند بیماری وجود دارد که با افتادگی پوست مشخص می شود. یکی از این زیرمجموعه های بسیار نادر لنفوم سلول T پوستی است که به شلی پوست گرانولوماتوز معروف است.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، حالت شل شدن تدریجی پوست در آرنج و زانو را مشاهده می کنند. افتادگی پوست ناشی از شلی پوست گرانولوماتوز معمولاً به خوبی به درمان پاسخ نمی دهد.

سندروم اهلرز-دانلوس

بیماری دیگری که باعث افتادگی پوست می شود سندرم اهلرز-دانلوس (EDS) است که یک بیماری نادر و نسج همبند است که به ارث می رسد. افراد مبتلا به EDS نقصی در تولید کلاژن دارند که منجر به ایجاد پوستی نرم و خمیری، اغلب در صورت می شود.

درمان هایی برای افتادگی پوست

افتادگی پوست بازو

اگر نگران افتادگی در ناحیه ای از پوست هستید، مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش یا از بین بردن آن انجام دهید.

شلی پوست ممکن است از جزئی تا قابل توجه باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های درمانی، این عوامل را در نظر بگیرید:

 • مناطقی از بدن که افتادگی ایجاد می کند
 • میزان افتادگی
 • احساسات شما در مورد شرایط تان

کاهش افتادگی خفیف

اگر افتادگی جزئی داشته باشید یا از نتایج متوسط رضایت داشته باشید، گزینه هایی در خانه وجود دارد که می توانید روی صورت و بدن خود امتحان کنید. آنها عبارتند از:

ورزش کردن

افتادگی پوست بر روی بدن ناشی از کاهش وزن متوسط یا بارداری می تواند با ورزش بهبود یابد. هر حرکتی که باعث ایجاد توده عضلانی یا سفت شدن عضلات شود، می تواند باعث کاهش افتادگی جزئی پوست شود. مثلا:

 • وزنه برداری یا تمرینات مقاومتی. تمرین با وزنه، دستگاه یا باندهای مقاومت به افزایش توده عضلانی کمک می کند.
 • پیلاتس Pilates که به عنوان کنترل گرایی نیز شناخته می شود، از حرکات کنترل شده برای سفت کردن و تقویت هسته بدن، گلوت ها، پاها و بازوها استفاده می کند.
 • ورزش صورت. مقدار کمی شواهد وجود دارد منبع معتبر مبنی بر اینکه تمرینات صورت می تواند باعث افتادگی پوست در اطراف چانه، غبغب و گلو شود. بسیاری از طرفداران یوگا معتقدند برخی از تمرینات ورزشی برای کاهش افتادگی پوست صورت مفید است. ژست بسیار خوبی که می توانید برای این کار امتحان کنید سیمهاسانا است (ژست شیر).

مکمل ها

مکمل های خوراکی حاوی موادی مانند کلاژن و اسید هیالورونیک را برای کاهش افتادگی پوست مرتبط با افزایش سن پیدا مفید هستند.

5 مکمل ضد پیری که می توانند تاثیرگذار باشند

درمان های موضعی

کرم ها، لوسیون ها و سرم های حاوی موادی مانند رتینول ممکن است خاصیت ارتجاعی اطراف ناحیه چشم و پوست صورت را بهبود ببخشند. هم محصولات بدون نسخه (OTC) و هم داروهای تجویزی می توانند به شما کمک کنند.

رتینوئیدهای تجویزی، مانند ترتینوئین و رتین-A ، تولید کلاژن را تقویت می کنند. اینها معمولاً نتایج قابل توجه تری نسبت به همتایان OTC خود خواهند داشت.

تغییر سبک زندگی

مرطوب نگه داشتن بدن، استفاده از ضد آفتاب و از بین بردن عادت های مضر مانند سیگار کشیدن می توانند به پوست شما کمک کنند تا طراوت پوست تان حفظ شود و مانع از افتادگی پوست شوند.

کاهش افتادگی متوسط

درمان های غیر تهاجمی و کم تهاجمی می تواند باعث بهبود تن و حالت ارتجاعی پوست شود. اگر با انتخاب شیوه زندگی سالم مانند سیگار نکشیدن و هرگز برنزه نشدن همراه باشند. این روش ها توسط یک متخصص پوست انجام می شود و شامل موارد زیر است:

 • لیزر درمانی. انواع مختلفی از روش های درمانی با لیزر درمانی می توانند به افزایش تولید کلاژن و بهبود رنگ پوست به طور کلی کمک کنند. اکثر افراد بعد از چندین روش درمانی بهترین نتیجه را می بینند. لیزر درمانی می تواند برای سفت شدن بازوها و شکم و همچنین سایر نواحی بدن مفید باشد.
 • سطح لیزر. در این روش بسیار موثر از لیزر نیز استفاده می شود، اما تهاجمی تر است و مدت زمان بهبودی آن بیشتر است، به طور معمول حدود دو هفته. در این روش لیزر لایه های بالایی پوست را از بین می برد و گرما را به عمق لایه های پایین می فرستد. گاهی اوقات به عنوان لایه برداری لیزری نیز نامیده می شود.
 • اولتراسوند میکروکانونی (MFU). این روش گرما را به عمق لایه های پوست می فرستد، از تولید کلاژن پشتیبانی می کند و پوست شل را برطرف می کند. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا شروع به بهبود استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست خود کنید. نتایج حاصل از سونوگرافی دائمی نیست و به طور معمول حدود 1 سال طول می کشد.

درمان افتادگی پوست زیاد

اقدامات جراحی برای از بین بردن پوست شل اغلب پس از جراحی کاهش وزن توصیه می شود. در اکثر موارد، آنها اقدامات زیبایی محسوب می شوند و ممکن است تحت پوشش بیمه نباشند. این روش ها در گروه جراحی کانتور بدن قرار می گیرند.

روش های کانتورینگ بدن می تواند تا حدودی جای زخم را در مناطقی مانند بازوها برجای بگذارد. آنها همچنین برای بهبودی به زمان قابل توجهی نیاز دارند که از 2 هفته تا 1 ماه طول می کشد. ممکن است یک ناحیه از بدن یا چندین ناحیه تحت درمان داشته باشید.

انواع جراحی های کانتورینگ بدن شامل موارد زیر است:

 • جراحی ابدومینوپلاستی
 • جراحی لیفت بازو (براکیوپلاستی)
 • لیفت صورت
 • لیفت گردن
 • لیفت پایین بدن
 • لیفت بالاتنه
 • لیفت ران داخلی

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

در مورد افتادگی پوست زمانی هبه پزشک مراجعه کنید که:

 • از نظر احساس افتادگی پوست بسیار مضطرب هستید
 • تغییر فوری یا قابل توجهی در وضعیت پوست شما ایجاد شده است که باعث شلی تورم یا بثورات پوستی می شود
 • شما پوستی شل دارید که به حالت آویزان در می آید و باعث ایجاد جوش، تحریک یا درد می شود

اگر پوستی شل دارید:

درمان های خانگی برای افتادگی پوست می توانند نتایج کم تا متوسطی ایجاد کنند.

روش های غیر جراحی برای این بیماری موثر است، اما اغلب موقتی است.

اگر یک روش جراحی برای از بین بردن افتادگی پوست دارید، مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مدیریت وزن مداوم دنبال کنید.

به طور خلاصه …

افتادگی پوست یک بیماری پزشکی نیست و برای همه مشکلی ایجاد نمی کند. اما برای بعضی ها ممکن است ناامید کننده باشد یا بر عزت نفس آن ها تأثیر بگذارد. اگر پوستی شل دارید که به خوبی در درمان های خانگی جواب نمی دهد، به دکتر خود مراجعه کنید تا گزینه های شما را بررسی کند.

مطالعه بیشتر…

برای از بین بردن غبغب چه راه هایی وجود دارد؟

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.