سلامت پوست, مراقبت از پوست

‎روش های مراقبت از پوست (معرفی بهترین محصولات برای مراقبت از پوست)

محصولات مراقبت از پوست

طبق تحقیقات انجام شده، 99 درصد افراد دقیقا نمی دانند با این همه محصولات پوست و مویی که دارند باید چه کار کنند. خیلی ها نمی دانند اول باید کدام را استفاده کنند، سِرم، روغن صورت؟ قبل یا بعد از مرطوب کننده؟ صبح یا شب؟ هردو؟ واقعا باید از کدام یک از محصولات مراقبت از پوست استفاده کرد؟

باور کنید که همه ما از بدو تولد با اطلاعات جامعی از شیوه های مراقبت از پوست متولد نشده ایم. اما اگر شیوه صحیح استفاده از محصولات خود را ندانیم و آن ها را به هر طریقی که دلمان بخواهد استفاده کنیم هیچ تاثیری از استفاده آن ها نمی بینیم یا حتی بدتر ممکن است به پوست خود آسیب جدی ای برسانیم.

در ادامه همراه ما باشید تا به شما در استفاده صحیح از محصولات مراقبت از پوست کمک کنیم و همچنین با تعدادی از این محصولات آشنا شوید.

شیوه صحیح مراقبت از پوست

به هر شیوه ای که می خواهید این دستور را به خاطر بسپارید سپس در ادامه به معرفی محصولات مرتبط با این دستور پرداخته ایم.

گام اول: پاک کننده

روز و شب

محض رضای خدا هم که شده، لطفا آرایش خود را پاک و صورت خود را قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست بشویید. برای اینکه مواد آن ها به خوبی جذب شوند، نیاز است تا پوست شما کاملا از چربی و دوده پاک شود.

بدین معنی است که اگر می خواهید همه چیز خوب پیش برود، پوست خود را پاک کنید (مواد آرایشی تحریک کننده هستند و لایه ای از مواد سمی را بر روی پوست باقی می گذارند که از بین برنده پوست شما هستند) با انتخاب یک روغن پاک کننده مواد آرایشی را پاک کنید. سپس از یک کرم پاک کننده در ادامه استفاده کنید (خصوصا کسانی که بر روی پوست خود جوش دارند.)

گام دوم: تونر

برگردیم به روز، تونرها مایع هایی بر پایه الکل بودند که پوست را به طور وحشتناکی ملتهب می کردند و احساس می کردید که دسته ای زنبور کل صورت شما را نیش زده اند. اما تونر های امروزه با مواد آبرسان پر شده اند تا پوست های خشک یا پوست هایی که از مواد شیمیایی استفاده می کنند تا جوش هایشان را درمان کنند مرطوب می سازند. تونر ها اینگونه نیستند که با نشستن بر روی پوست احساس سنگینی بکنید. آن ها پوست شما را برای جذب مواد دیگر آماده می سازند.

روز و یا شب

به دنبال تونر هایی باشید که با BHA (بتا هیدروکسی اسید، مانند سالیسیلیک اسید ) پر شده اند، یا AHA (آلفا هیدروکسی اسید، مانند گلیکولیک اسید یا لاکتیک اسید) که بر روی منافذ باز نشده، جلوگیری ازشکست پوست و از بین رفتن جوش های سر سیاه در طول زمان کار می کند.

اگر پوست خشکی دارید از AHA های محلول در آب استفاده کنید و اگر پوست چربی دارید از BHA های محلول در چربی استفاده کنید.

بعد از تمیز کردن، آن را بر روی پوست تمیز و خشک هر یک شب در میان بزنید (یا هر صبح در میان، اگر تصمیم دارید که شب از رتینول استفاده کنید) سپس قبل از استفاده از چیز دیگری 5 دقیقه صبر کنید تا تونر اثر کند.

اگر نوع پوست شما نه چرب و نه خشک است …

می توانید یک تونر آبرسان را انتخاب کنید، که هر گونه آبی که پوستتان در اثر شستشو از دست داده برگرداند. بعد از شسشتشو، به آرامی آن را بر روی پوست تمیز و خشک خود هر روز صبح یا شب و یا هر دو بزنید: بدون توجه به نوع پوست، هیچ چیز به اندازه مرطوب بودن برای پوست خاصیت ندارد. اساسا رطوبت پوست باعث شادابی چهره شما می شود.

گام سوم: سرم

روز و یا شب

سرم، حتما آن ها را دیده اید و یا اینکه حتی تعدادی از آن ها را در خانه دارید و احتمالا نمی دانید با آن ها چه کار باید بکنید. خب نگران نباشید، شما تنها نیستید. سرم ها در اصل موادی مغذی، آبرسان و حاوی آنتی اکسیدان هستند که سلامت پوست شما را تقویت می کنند اما باید گفت آن ها سنگین ترین موادی هستند که برای برنامه مراقبت از پوست خود استفاده می کنید.

در صبح …

تمام متخصصان پوست بر این باورند که سرم های ویتامین C که از پوست شما در برابر التهاب و آسیب دیدگی توسط رادیکال های آزاد در طول روز جلوگیری می کنند همچنین باعث روشن شدن پوست و نقاط تیره آن به مرور زمان می شوند.

اما باید گفت سرم ها مقداری قوی هستند. پس اگر پوستی حساس دارید، به جای مصرف روزانه یک روز در میان استفاده کنید.

در شب ..

سرمی را انتخاب کنید که دارای اسید هیالورونیک باشد که آب را از هوا به درون پوست شما می کشد تا آن را آبرسانی کند و در زمان خواب مرطوب نگه اش دارد.

اگر از محصولات درمان آکنه یا محصولات ضد چروک استفاده می کنید که می توانند خشک کننده و التهاب ساز باشند، با استفاده از سرم ها ابتدا پوست خود را مرطوب می سازید.

گام چهارم: کرم دور چشم

کرم های دور چشم کم حجم تر و سبک تر از کرم های مرطوب کننده صورت هستند، پس ابتدا آن ها را قبل از کرم ها و روغن های دیگر استفاده کنید. قانون همیشه این است ابتدا از مواد سبک تر استفاده کنید سپس مواد سنگین تر را بر روی پوست بزنید، به این دلیل که مواد سبک نمی توانند از مواد سنگین تر عبور کرده و به پوست برسند.
وقتی به این موارد فکر می کنید می بینید که چه چیز های کوچکی اهمیت دارند.

روز و شب

در صبح …

ترجیحا کرم را درون یخچال نگهداری کنید زیرا خنک بودن آن به ماندن رطوبت در اطراف چشم کمک می کند، همچنین ترجیحا از فرمول هایی استفاده کنید که حاوی کافئین هستند زیرا به مرور زمان پف زیر چشم را از بین می برند.

در شب …

بعضی افراد فکر می کنند که کرم شب دور چشم آن ها حتما باید دارای رتینول باشد تا به خوب ماندن حالت خطوط چشم کمک کند اما در واقعیت باید گفت، نواحی دور چشم شما حساس هستند و در معرض جوش و التهابند.

بهتر است به جای آن از کرم های معمولی آبرسان چشم استفاده کنید که از زیر چشم شما محافظت می کنند و در طول شب از پوست تان محافظت می کنند.

بهتر است که از رتینول به جای استفاده موضعی، آن را برای کل صورت استفاده کنید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

گام پنجم: درمان نقطه ای

صبح یا شب

در حالت ایده آل، درمان نقطه ای خود را ( مانند فرورفتگی ها، زخم یا نقاط تیره) در شب انجام دهید چون که شب زمانی است که بدن سخت کار می کند تا خودش را ترمیم کند. اما اگر اکنون از یک تونر ضد آکنه استفاده می کنید و یا می خواهید یک لایه رتینول بزنید، از درمان نقطه ای در صبح استفاد کنید در این حالت مانع التهاب پوست می شوید. بدون توجه به زمان استفاده، این مواد را قبل از مرطوب کننده بزنید تا کاملا در پوست نفوذ کنند و وظیفه شان را انجام دهند بدون وجود هیچ گونه مانعی در برابر آن ها.

برای نقاط تیره و رد زخم ها …

برای درمان نقطه ای از هیدروکینون (مواد سفید کننده پوست که بسیار سریع اثر می کنند اما می توانند باعث التهاب پوست نیز شوند) استفاده کنید یا نیاسینامید (با نام ویتامین B3) که به آرامی نقاط و رد زخم ها را به مرور زمان سفید می کند.

نیاسینامید را می توانید هر روز استفاده کنید – بسیاری از فرمول ها حساسیت زا نیستند – اما هیدروکینون باید یک روز در میان ( یا سه روز در میان) استفاده شود تا زمانی که متوجه شوید پوست شما چگونه به آن جواب می دهد.

برای جوش ها …

می توانید از بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک استفاده کنید ( اما نه همزمان، مگر اینکه بخواهید باعث التهاب پوست تان شوید) بنزوئیل پراکسید باکتری های عامل آکنه را می کشد – برای جوش های سر سفید استفاده کنید – و اسید سالیسیلیک برای از بین بردن چربی سلول های پوست استفاده می شود ( برای منافذ باز و جوش های ملتهب استفاده کنید)

بدون توجه به اینکه کدام را انتخاب می کنید، کاربرد هردوی آن ها یکسان است: یک لایه نازک را بر روی جوش ها یا فرورفتگی ها بزنید سپس یک دقیقه کامل صبر کنید تا خشک شود.

سپس برای جلوگیری از پخش شدن مواد به دیگر نواحی صورت، از یک مرطوب کننده برای زدن به دور آن نقاط استفاده کنید. در انتها یک لایه مرطوب کننده را به طور مستقیم بر روی جوش ها بزنید بدون آنکه به دیگر نقاط سرایت کند.

گام ششم: مرطوب کننده

همیشه باید از مرطوب کننده استفاده کنید. مهم نیست چگونه و یا اینکه چه نوع پوستی دارید باید به طور مرتب از مرطوب کننده ها استفاده کنید. زیرا تنها ماده ای است که از سلامت پوست شما محافظت می کند و باعث می شود چهره شما خوب به نظر برسد. مرطوب کننده نه تنها باعث آبرسانی در پوست شما می شود بلکه باعث محبوس شدن دیگر مواد مراقبت از پوست می شود تا آن ها تاثیر بیشتری داشته باشند.

روز و شب

در صبح …

به دنبال یک کرم مرطوب کننده سبک و آبرسان باشید که به مرطوب شدن پوست بدون احساس سنگینی یا چرب بودن کمک کند.

در حالت ایده آل، سعی کنید که دارای ضدآفتاب 30 درصد باشد خصوصا اگر نمی خواهید از یک ضد آفتاب دیگر به طور جداگانه استفاده کنید.

هر کدام را که انتخاب می کنید، بگذارید حدودا 5 دقیقه قبل از زدن مواد آرایشی دیگر بر روی صورت تان بماند ( این آخرین مرحله از شیوه های مراقب از پوست شما می باشد و میک آپ گام بعدی شماست).

در شب …

پوست شما به حالت بازیابی می رود، به سختی کار می کند تا صدمات را جبران کند و بازسازی را سرعت می بخشد.

بنابراین مرطوب کننده شما باید حاوی موادی باشد که بدن به طور طبیعی تولید می کند و می تواند از آن ها بیشتر استفده کند مانند اسید هیالورونیک، چربی ها و پروتئین ها.

همچنین می توانید با استفاده از محصولات ضد پیری، از رتینول ها استفاده کنید که دارای مقداری رتینوئید برای عملکرد بهتر هستند خصوصا برای پوست های حساس.

گام هفتم: رتینول

شب

رتینوئیدها – اصطلاحی برای همه مشتقات ویتامین A، که شامل رتینول هم می شود – به درون سلول های پوستی می رود تا سرعت بازسازی آن ها را افزایش دهد، باعث می شود تا بدن تان تازه تر، نرم تر و چروک کمتری در طول زمان داشته باشد. نتیجه را در طول 4 تا 6 ماه خواهید دید (متاسفانه همه چیزهای خوب زمان برهستند)

اما فقط به خاطر اینکه نصف سال زمان می برد تا محو شدن چروک ها را ببینید به این معنی نیست که خواص سریع دیگری ندارد.

رتینوئید ها تولید کلاژن و لایه برداری سلولی را هدف قرار می هند، مانع از شکست پوست می شوند و پوست را روشن تر می کنند. اساسا رتینوئید ها جادویی ترین مواد هستند.

چطور از آن ها استفاده کنیم …

اگر تازه با این ماده آشنا شده اید، برای تنظیم دوره اولیه به صورت کم و آرام شروع کنید. برای یک هفته فقط یک شب به اندازه یک نخود بر روی کل صورت بزنید، سپس آن را به دو شب در هفته برای دو هفته افزایش دهید و سپس یک شب در میان آن را استفاده کنید.

از این گام بگذرید اگر …

در حال حاضر و یا اینکه قرار است از کرم شب حاوی رتینوئید ها استفاده کنید، استفاده دوباره از این مواد تاثیری بر افزایش سرعت خواص ضد پیری این مواد ندارد – بلکه تنها باعث التهاب می شود.

اگر پوستی بسیار حساس دارید، یک لایه مرطوب کننده 10 دقیقه قبل وبعد از استفاده از رتینول برای کاهش التهاب بزنید این کار تداخلی در اثر درمان ندارد.

گام هشتم: روغن ها

روغن های صورت به عنوان مسدود کننده هستند، به این معنی که وارد تمام موادی که بر روی صورت زده اید می شوند و پوست را مرطوب می کنند و از تبخیر شدن سریع دیگر مواد مراقبت از پوست جلوگیری می کنند. به تنهایی، روغن ها مرطوب کننده نیستند، اما وقتی که یک لایه از آن ها را بر روی دیگر مواد می زنید، به افزایش تاثیر مواد مراقبت از پوست کمک می کنند در حالی که پوست را نیز نرم می کنند. اما مطمئن شوید که آن ها را در آخر استفاده می کنید.

روز یا شب

روغن ها به آسانی به داخل مرطوب کننده ها، سرم ها، و مواد درمانی نفوذ می کنند اما هیچ ماده دیگری نمی تواند به داخل روغن نفوذ کند.

به این معنی است که باید روغن ها را به عنوان آخرین گزینه استفاده کرد و فکر نکنید روغن تنها برای پوست خشک است – روغن های معینی مانند رزماری و جوجوبا می توانند روغن اضافی پوست را که باعث آکنه می شود را کاهش دهند در حالی که روغن مارولا و آلوئه ورا به نرم شدن پوست های حساسی که سریعا ملتهب می شوند کمک می کند.

گام نهم: ضد آفتاب

صبح

درست است که گفتیم روغن ها آخرین مرحله هستند، از نظر فنی ضد آفتاب ها آخرین گام به حساب می آیند. چرا؟ روغن ها به عنوان نفوذ کننده در پوست و درمان پوست شما مورد استفاده قرار می گیرند که به همین دلیل است برای مراقبت از پوست باید در آخرین مرحله باشند اما ضد آفتاب در پوست نفوذ نمی کند – بلکه بر روی پوست می ماند تا از آن محافظت کند و به عنوان یک سرباز در مقابل عوامل بیرونی بایستد. به عبارت دیگر، همانند روغن ها ماده افزودنی نیست بلکه ماده ای محافظ است.

اما قبل از اینکه بگویید SPF15 موجود در ساختار مرطوب کننده تان خوب و کافی است باید بدانید که: حداقل SPF لازم برای پوست شما SPF30 می باشد.

گام دهم: جشن بگیرید

اکنون باید جشن بگیرید، زیرا همه گام های مراقبت از پوست را یاد گرفته اید و می توانید خود را یک دکتر پوست کوچک بنامید (البته نه در برابر یک دکتر واقعی). حالا می توانید با آگاهی کامل از محصولات مراقبت از پوست تان استفاده کنید.

اکنون

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.